Eğitim Durumunuz ve İlgili Pozisyonlar

Eğitim durumunuz ve başvurabileceğiniz pozisyonlarla ilgili detaylı açıklamalar için klikleyin:

Lisans Öğrencileri

Şu anda bir lisans programına kayıtlı olan ya da kısa süre önce bir lisans programından mezun olan, 4 yıldan az deneyime sahip kişiler

Lisans Üstü Öğrencileri

Şu anda bir MBA programına kayıtlı kişiler

İleri Profesyonel Dereceler

MD, JD, PhD, tıbbi uzmanlık ya da post doktora çalışmaları dahil olmak üzere şu anda bir yüksek öğrenim programına kayıtlı kişiler

Deneyimli Profesyoneller

Genellikle yüksek öğrenim derecesine ya da 4 yıldan fazla iş deneyimine sahip, şu anda çalışan kişiler

Lisans Öğrencileri

Kariyerinize McKinsey’de başladığınızda, dikkat çekici ve motivasyon sahibi kişilerle çalışır, global bir iletişim ağınının bir parçası olursunuz. Hem McKinsey’de hem de McKinsey dışındaki kariyerinizi güçlendirecek beceri ve yetenekler geliştirirsiniz.

McKinsey’de kullanabileceğiniz beceriler

McKinsey’de eleştirel düşünce her düzeyde takdir edilir ve her ekip üyesinin müşterilerin sorunlarına yönelik değer ve bilgi sunması beklenir.

Çeşitli özgeçmişlere sahip lisans öğrencilerin aramıza katılması için "doğru" bir lisans eğitimi ya da çalışma programı yoktur. Her yıl bilim, teknoloji, mühendislik, matematik, beşeri bilimler, ekonomi ve işletme bölümlerinden mezun kişiler aramıza katılıyor. Bu kişilerin ortak özellikleri ise mükemmel akademik performans, anlamlı liderlik yetkinlikleri ve kampüs içinde veya dışında iş deneyimi. Potansiyeli olan, problem çözme yeteneği güçlü kişiler arıyoruz. Geri kalanını ise bizler öğretiyoruz.

Uygun olabilecek roller:

 • Lisans öğrencileri aramıza genellikle "Business Analyst" olarak katılırlar ve müşteri hizmet ekibimizin ayrılmaz bir parçası olurlar. 3 sene bizimle çalışıp ardından yüksek lisans eğitimlerini alarak şirketimize Associate olarak geri dönerler

Kariyeriniz için sizi nasıl destekleyebiliriz

Yaklaşık ilk 3 yılınız boyunca çeşitli sektörlerde ve işlevlerde çalışırsınız. Kendi bilgi birikiminizi oluşturur ve belki de pek çok kişinin yaptığı gibi daha ayrıntılı çalışmak isteyebileceğiniz bir alana yönelirsiniz.

Muhtemelen seyahat etme fırsatınız olur ve kesinlikle farklı kültürlerden ve özgeçmişe sahip yetenekli kişilerle birlikte çalışırsınız.

Tüm şirket üyelerimiz için destek ve eğitime büyük ölçüde yatırım yaparız. Danışmanlarımız, ilk iki yıl boyunca birkaç hafta süren çeşitli eğitimlerden yararlanırlar. Bunlara örnek olarak, ilk iki hafta içinde verilen Temel Danışman Hazırlama eğitimi ve hem bölgenizdeki hem de dünyanın dört bir yanındaki iş arkadaşlarınızla tanışma fırsatı bulacağınız bir haftalık analist eğitimimizi verebiliriz. Şirketimize özel e-eğitimlerden ofis ya da uygulama tabanlı oturumlara ve resmi global eğitim programımıza kadar yararlanabileceğiniz pek çok program vardır.

Rehberlik ve kılavuzluk McKinsey’deki gelişiminizin ayrılmaz bir parçasıdır. Size geri bildirim verecek iş arkadaşlarınız ve gelişiminize katkıda bulunabilecek, kariyerinizin gelecek birkaç yılını birlikte planlayabileceğiniz Partner'lar vardır.

Geleceğe yönelik fırsatlar

Burada kendinizi geliştirirsiniz. Bu, başarılı bir profesyonel olmak için kat etmeniz gereken yolu hızlandıracak, sürekli bir öğrenme deneyimi şeklinde olur. Güçlü yönlerinizi geliştirir ve muhtemelen yeni güçlü yönlerinizi keşfedersiniz. Olağanüstü sorun çözme ve iletişim kurma becerileri ve analitik beceriler geliştirirsiniz. Becerilerinizi ortaya koyar, onların detaylarına iner ve onları kullanarak başka herhangi bir şirkette olduğundan çok daha erken bir aşamada gerçekten etki bırakırsınız.

McKinsey’de ister 2 yıl ister 20 yıl kalın, McKinsey’deki rolünüz kariyeriniz için bir sıçrama tahtası olacaktır.

McKinsey danışmanları, dünyanın önde gelen kuruluşlarının karşılaştığı önemli sorunlar üzerinde çalışma fırsatı bulur. Bu sorunların çözümüne katkıda bulunmanız ister özel, ister kamu sektöründe değerlendirebileceğiniz beceriler kazanmanıza yardımcı olur. Eski McKinsey çalışanlarının, kariyerlerine kendi şirketlerini kurarak, yeni sosyal kuruluşlara öncülük ederek, büyük şirketleri yöneterek ve sanat tutkularının peşinden giderek ya da diğer pek çok farklı şekilde devam ettiği görülüyor.

Lisans Üstü Öğrencileri

McKinsey, işletme yüksek lisansı yapanların neredeyse 80 yıldır ilk tercihidir. Genellikle, aramıza katılan danışmanların yarısı MBA mezunudur. Biz de dünyanın dört bir yanındaki en iyi işletme okullarından en yetenekli öğrencileri bulmaya odaklanıyoruz.

Lisans üstü programını tamamladıysanız ve programınızı tamamladığınızdan bu yana sektörde ya da başka bir şirkette çalışıyorsanız, lütfen ilgili bilgiler için bu sayfadaki "deneyimli profesyonel" bölümünü okuyun.

McKinsey’de kullanabileceğiniz beceriler:

 • Sorun çözme (hipotez geliştirme, veri toplama ve analiz etme, sonuç çıkarma ve öneride bulunma) sizi McKinsey’de yaptığımız işlere hazır hale getirir.
 • Diğerlerinin yanıtlayamadığı sorulara yanıt vermek istemek ve diğerlerinin denemeyi düşünmediği çözümleri test etmek için entelektüel merakınız
 • Müşteri sorunlarını çözmek için son derece değerli olabilecek, belirli bir sektör veya işlev hakkında iş bilgisi ya da ilk elden deneyim

Uygun olabilecek roller:

 • Lisans üstü mezunları aramıza genellikle Associate olarak katılırlar
 • MBA programının birinci ve ikinci yılı arasında programa devam eden adaylar, stajyer Associate pozisyonuna başvurabilirler. Bu kişiler genellikle yaz aylarında 10 haftalık bir staj yaparlar.

Kariyeriniz için sizi nasıl destekleyebiliriz

Tüm şirket üyelerimiz için destek ve eğitime büyük ölçüde yatırım yaparız. Danışmanlarımız, ilk iki yıl boyunca birkaç hafta süren çeşitli eğitimlerden yararlanırlar. Bunlara örnek olarak, ilk iki hafta içinde verilen Temel Danışman Hazırlama eğitimi ya da gelecekteki rollerinize hazırlanmaya devam ederken katılabileceğiniz liderlik ve ekip yönetimi ile ilgili daha ileri programlar verilebilir. Şirketimize özel e-eğitim modüllerinden ofis ya da uygulama tabanlı oturumlara ve resmi global eğitim programımıza kadar yararlanabileceğiniz pek çok program vardır.

Rehberlik ve kılavuzluk McKinsey’deki gelişiminizin ayrılmaz bir parçasıdır. Size geri bildirim verecek iş arkadaşlarınız ve gelişiminize katkıda bulunabilecek, kariyerinizin gelecek birkaç yılını birlikte planlayabileceğiniz üst düzey ortaklar vardır.

Geleceğe yönelik fırsatlar

McKinsey’deki kariyer yolunuz ilgi alanlarınıza ve hedeflerinize bağlıdır. Lisans eğitiminiz ya da geçmiş deneyimleriniz sırasında geliştirdiğiniz uzmanlığı erkenden daha da ilerletmek isteyebilir ya da becerilerinizi yeni alanlara uygulayarak ilgi alanlarınızı genişletebilirsiniz. Kendiniz için nasıl bir kariyer yolu çizerseniz çizin, sürekli olarak kendinizi geliştirmeniz gerekir.

McKinsey’de çalışmak sizi değiştirir. Kendinizi ilerletir ve gelecekte şirket içinde ve dışında karşılaşacağınız fırsatlar için katalizör işlevi görecek beceriler geliştirirsiniz. Eski McKinsey çalışanlarının, kariyerlerine kendi şirketlerini kurarak, yeni sosyal kuruluşlara öncülük ederek, büyük şirketleri yöneterek ve sanat tutkularının peşinden giderek ya da diğer pek çok farklı şekilde devam ettiği görülüyor.

Master ve Doktora Öğrencileri

McKinsey, geleneksel işletme eğitimi almamış kişilerin potansiyel olarak yapabileceği katkıyı tanıyan ve ileri profesyonel derecelere sahip kişileri aktif olarak işe almaya başlayan ilk şirketlerden biri olmuştur. Şu anda, danışmanlarımızın yarısından fazlası doktora, hukuk, tıp ya da işletme dışında bir master derecesine sahip.

McKinsey’de kullanabileceğiniz beceriler

Eğitiminize devam etmek istemeniz, burada başarılı olmak için ihtiyacınız olan pek çok beceriye ve güçlü yöne zaten sahip olduğunuz anlamına gelir.

 • Sorun çözme becerileri (hipotez geliştirme, veri toplama ve analiz etme, sonuç çıkarma ve öneride bulunma) sizi McKinsey’de yaptığımız işlere hazır hale getirir.
 • Diğerlerinin yanıtlayamadığı sorulara yanıt vermek istemek ve diğerlerinin denemeyi düşünmediği çözümleri test etmek için entelektüel merakınız
 • Müşteri sorunlarını çözme son derece faydalı olabilecek bilgi birikimi, sektörel ve teknik uzmanlık

İleri profesyonel dereceye sahip kişilerden bazıları, aldıkları eğitimi ilgili alanlarda kullanırlar. Örneğin, şu anda pek çok doktor McKinsey’de Farmasötik ve Tıbbi Ürünler Uygulaması ya da Sağlık Çözümleri Pratiği kapsamında sağlık reformu üzerinde çalışıyor. Diğerleri ise yeni alanlar keşfetme olanağından yararlanıyor ve hem kişisel hem de profesyonel olarak büyümeye devam ediyor.

Uygun olabilecek roller:

 • İleri profesyonel dereceye sahip pek çok aday, aramıza Associate ya da Junor Associate olarak katılır (pozisyonlar ofise ve deneyime göre değişebilir).
 • Lisansüstü eğitiminize devam ediyorsanız ve lisans eğitiminizi dört yıldan kısa süre önce tamamladıysanız, Business Analyst pozisyonuna uygun olduğunuz düşünülür. Lisans dereceniz ve en az dört yıllık iş deneyiminiz varsa ya da lisans diplomanızı aldıktan dört yıl sonra lisansüstü eğitiminizi tamamladıysanız ya da tamamlamayı planlıyorsanız, aramıza Associate olarak katılırsınız.
 • İleri profesyonel derecelere sahip adaylar derecelerine ya da iş deneyimlerine bağlı olarak stajyer Associate veya stajyer Business Analyst olarak şirketimize başvurmayı düşünebilirler. Bu kişiler genellikle eğitim programlarını tamamlamadan bir yıl önceki yaz aylarında staj yapmayı düşünebilirler, fakat staj zamanları akademik ders programına göre farklılık gösterebilir.

Kariyeriniz için sizi nasıl destekleyebiliriz

Eğitime ve desteğe olan sıkı bağlılığımız, iş dünyasına güvenli bir şekilde geçiş yapmanızı sağlar. Aslında, Mini MBA adı verilen bir eğitim programını, işletme geçmişi olmayan kişilerin eğitime katılmadan önce ek beceriler kazanmasını sağlamak için kolaylaştırıyoruz.

Kısa süre içinde iş arkadaşlarımız ve müşterilerimiz, MBA mezunlarının bilgi birikimiyle diğer ileri profesyonel derecelere sahip kişilerin sahip olduğu bilgi birimi arasındaki farkı ayırt edemiyorlar. Müşterilerimiz de ekiplerimizin deneyim çeşitliliğine son derece değer veriyor.

Geleceğe yönelik fırsatlar

McKinsey’deki kariyer yolunuz ilgi alanlarınıza ve hedeflerinize bağlıdır. Lisans eğitiminiz sırasında geliştirdiğiniz uzmanlığı daha da ilerletmek ve kendiniz için bir uzmanlık alanı belirlemek isteyebilir ya da becerilerinizi başka alanlarda uygulamak isteyebilirsiniz. Kendiniz için nasıl bir kariyer yolu çizerseniz çizin, sürekli olarak kendinizi geliştirmeniz gerekir.

McKinsey’de çalışmak sizi değiştirir. Kendinizi ilerletir ve gelecekte şirket içinde ve dışında karşılaşacağınız fırsatlar için katalizör işlevi görecek beceriler geliştirirsiniz. İleri profesyonel derecelere sahip eski McKinsey çalışanlarının, kariyerlerine kendi şirketlerini kurarak, yeni sosyal kuruluşlara öncülük ederek, büyük şirketleri yöneterek ve sanat tutkularının peşinden giderek ya da diğer pek çok farklı şekilde devam ettiği görülüyor.

Deneyimli profesyoneller

Derece veren bir akademik programa kayıtlı değilseniz ve şu anda çalışıyorsanız (ya da iş deneyiminiz varsa), deneyimli profesyonel olarak kabul edilirsiniz.

Finans, siyaset bilimi, mühendislik, askeriye, tıp ve sanayi dahil olmak üzere çeşitli alanlardan ve mesleklerden yetenekli profesyonelleri arıyoruz.

Özgeçmişiniz nasıl olursa olsun, becerilerinizi genişletmenize, bununla birlikte güçlü yönlerinizi ve yarattığınız etkiyi geliştirmenize yardımcı olmak için gereken olanaklara, ölçeğe, eğitim ve kültüre sahibiz.

Deneyimli profesyoneller neden McKinsey’i tercih ediyor

Deneyimli profesyonellerin aramıza katılma amacı, uzmanlık becerilerini bir üst düzeye çıkarmaktır. Becerilerini pek çok müşteri için kullanmak üzere buraya gelirler. Yeni kapılar açmak, yeni zorlukları üstlenmek ve daha hızlı bir biçimde daha fazla etki yaratmak için McKinsey’e gelirler.

McKinsey’de kullanabileceğiniz beceriler:

 • Müşteri sorunlarını çözmek için son derece değerli olabilecek, belirli bir sektör veya işlev hakkında iş bilgisi ya da ilk elden deneyim
 • Sorun çözme (hipotez geliştirme, veri sentezleme, sonuç çıkarma ve öneride bulunma) sizi McKinsey’de yaptığımız işlere mükemmel bir şekilde hazır hale getirir.
 • Ekiplerimize ve müşterilerimize anlamlı bir katkıda bulunmanıza olanak tanıyacak şekilde herhangi bir sektör veya işlevde uzmanlık ya da bir dizi uzmanlık becerisi.

Uygun olabilecek roller:

 • Deneyimli profesyoneller; müşterilerle birebir çalışan bir danışman, bilgi ya da araştırma profesyoneli, şirket içi önemli role sahip bir çalışan ya da gelişmekte olan dijital ve veri alanlarımızdan birinin bir parçası olarak şirketimize neredeyse her rolde katılabilirler.
 • Müşteri hizmeti
  • Bazı kişiler, şirketimize Associate düzeyinde katılabilirler. Bazıları ise belirli bir sektörde ya da işlevsel alanda uzman olarak aramıza katılabilirler.
  • Kişinin uzmanlık alanına bağlı olarak, McKinsey Implementation veya Yeniden Yapılandırma ve Dönüşüm Hizmetleri grubunun bir parçası olarak uzman rollerinde şirketimize katılmak diğer seçenekler arasındadır.
 • Araştırma ve analiz
 • o Araştırma ve analiz profesyonelleri, danışmanlık ekiplerine gerçeklere dayalı verilerindeki boşlukları tamamlama, hipotezleri kanıtlama veya çürütme, sektör trendlerini analiz etme ya da rekabet ortamının net bir resmini çizme konusunda yardımcı olurlar. Başlangıç düzeyindeki pozisyonlar kişisel artalana bağlı olarak farklılık gösterse de, deneyimli profesyoneller şirketimize Bilgi Uzmanı olarak katılma eğilimi gösterirler (bkz. Müşteri hizmeti).
 • Dijital hizmetler ve veri hizmetleri
  • Diğerlerinin yanı sıra McKinsey Solutions ve McKinsey Digital Labs gibi girişimler yoluyla açılan çeşitli roller vardır. Bu hizmetler, geleneksel birinci sınıf danışmanlık hizmetlerimizi dijital analizler, veri analizleri, iş dönüşümü, operasyonlar ve yazılım geliştirme ve tasarım gibi alanlarda sunulan uzmanlıkla bir araya getirir.
 • Şirket içi hizmetler
  • Şirket içi hizmet profesyonelleri; dünyanın dört bir yanındaki müşteri ekiplerimize destek vermek ve birinci sınıf bir şirket olarak faaliyet göstermek amacıyla İK, BT, hukuk ve finans gibi alanlarda çeşitli roller üstlenirler.

Kariyeriniz için sizi nasıl destekleyebiliriz

Tüm şirket üyelerimiz için destek ve eğitime büyük ölçüde yatırım yaparız. Danışmanlarımız, ilk iki yıl boyunca birkaç hafta süren çeşitli eğitimlerden yararlanırlar. Bunlara örnek olarak, ilk iki hafta içinde verilen Temel Danışman Hazırlama eğitimi ya da liderlik ve ekip yönetimi ile ilgili daha ileri programlar verilebilir.

3 yıldan fazla iş deneyimine sahip olarak işe alınan danışmanlar, ilk 9 ay içinde, McKinsey’in düzenlediği deneyimli çalışan workshopına katılırlar. Bu dinamik workshop, deneyimli bir çalışan olarak McKinsey’e entegre edebileceğiniz teknikleri belirlemenize ve geliştirmenize yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır.

Şirketimize özel e-eğitimlerden ofis ya da uygulama tabanlı oturumlara ve resmi global eğitim programımıza kadar yararlanabileceğiniz pek çok program vardır.

Rehberlik ve kılavuzluk McKinsey’deki gelişiminizin ayrılmaz bir parçasıdır. Size geri bildirim verecek iş arkadaşlarınız ve gelişiminize katkıda bulunabilecek, kariyerinizin gelecek birkaç yılını birlikte planlayabileceğiniz üst düzey ortaklar vardır.

McKinsey App

McKinsey sorun çözme çalışmaları test uygulaması, Android ve IOS cihazlarda 3 çalışma testi çözmenizi sağlar.

iOS

Android