İnsanlarımız

100’den fazla ofiste ve 60’tan fazla ülkede, McKinsey çalışanlarıyla karşılaşabilir ve şirketin gerçek ruhunu görebilirsiniz. Çalışanlarımızın ve yaptıkları işlerin çeşitliliğine şahit olabilirsiniz. Bu kişilerin müşterilerinin çıkarlarını kendi çıkarlarının önüne koyduğunu görebilirsiniz. 9000’den fazla danışmanımızın 130’dan fazla farklı dilde konuştuğuna ve 120’den fazla ülkenin pasaportuna sahip olduğuna tanık olabilirsiniz.

McKinsey’de zamanımızın çoğunu ekip içinde geçiririz. Bu şirket kültürümüzün büyük bir parçasıdır. Dolayısıyla da şu konular üzerinde çok fazla düşünüyoruz:

  • Ekipler nasıl çalışır?
  • Ekipler nasıl daha iyi hale getirilebilir?
  • Mükemmel bir ekip nasıl olur?

Bu bağlamda, başarılı bir ekibe giden yolun çok farklı kişilerden, bakış açılarından, özgeçmişlerden ve fikirlerden geçtiğini öğrendik.

Çeşitlilik

McKinsey, bünyesinde büyük ölçüde çeşitlilik barındıran bir şirkettir. Esnek çalışma düzenini destekliyoruz. Bazı danışmanlarımız McKinsey’de yarı zamanlı programlarda çalışıyor. Bu da, danışmanlarımızın aileleri veya sosyal hizmetleri için daha fazla zaman ayırabilmelerini sağlıyor. Bununla birlikte, danışmanlarımızın üçte biri ve yeni işe alınanların %40’ı kadınlardan oluşuyor. Kadın girişimimiz, profesyonel gelişimi ve iletişimi desteklemek amacıyla koçluk ve etkinlikler sunuyor. Global Lezbiyen, Gey, Biseksüel ve Transgender (LGBT) danışmanlar girişimimiz ise hem firmamızda hem de müşterilerimizin ve toplumun bünyesinde eşitlik ve saygıyı teşvik ediyor.

Kapsayıcılığın, profesyonelliğe ya da hayata karşı kısmi bir yaklaşım olmadığına, kendi başına eksiksiz bir faaliyet sistemi olduğuna inanıyoruz.

Farklılıkların başarıya ulaşma konusunda katalizör işlevi gördüğüne ve hepimizi daha iyi yaptığına inanıyoruz. Farklı ve yetenekli kişilerin kurduğu işbirliğinin yaratıcılığın temelini oluşturduğuna inanıyoruz.

McKinsey dışından bir kişinin McKinsey’deki çeşitliliğin gerçekliğini anlamasının en iyi yolu, gerçekten burada olmaktır. Bizler kadın ve erkeğiz, heteroseksüel ve geyiz, evli ve bekârız. Bizim biyolojik çocuklarımız, manevi çocuklarımız ve üvey çocuklarımız var. Hayal edebileceğiniz her ırkı ve dini temsil ediyoruz. İster zengin ister fakir, her sosyoekonomik düzeyden geliyoruz. Bizler nanoteknoloji uzmanı ve yazarlardan, mühendis ve öğretmenlerden, analist ve uygulama geliştiricilerden oluşuyoruz.

Çalışanlarımızı; eşsiz profesyonel gelişim, network ve rehberlik fırsatlarıyla destekliyoruz. Onların güçlü yönlerini ne kadar geliştirir ve kapsayıcı liderliği ne kadar teşvik edersek, McKinsey içinde ve dışında daha iyi bir geleceğe o kadar katkıda bulunabiliriz.

Danışmanlarımızla Tanışın

Birçoğumuzun McKinsey'e katılmasında ve burada kalmaya karar vermesinde belirleyici olan ana etken, McKinsey'i McKinsey yapan insanlardır.

İş arkadaşlarımızla iş başında ve sosyal hayatta çok zaman geçiriyoruz, en güçlü dostlukların birçoğu burada doğuyor.

Çalışanlarımızın geçmişleri, deneyimleri ve ilgileri birbirinden farklıdır. Aşağıda bu profillerden bazılarını keşfedebilirsiniz.

McKinsey’de Kadın Danışmanlar

McKinsey'nin amaçlarından biri de, kadınlar için profesyonel hizmet alanında çalışılabilecek en iyi firma olmaktır. (devamı)

McKinsey, bundan önceki 8 yıl boyunca olduğu gibi 2015 yılında da US HRC Foundation'ın 2015 Kurumsal Eşitlik Endeksi'nde 100 tam puan almanın gururunu yaşamaktadır.