McKinsey'de Hayat

Çalışma Şeklimiz

Kendi ekibiniz dışında müşterimizden de bir çok insanla tanışır ve onları mümkün olduğunca anlamaya çalışırız. Müşterilerimize objektif öneriler sunabilmek, ardından da bu önerileri uygulama aşamasında onlara yardımcı olabilmek amacıyla tüm ilgili bilgileri ortaya koyarız. Projeler genellikle 1 ila 3 ay sürer. Böylece, her yeni proje yeni insanlarla tanışmak, iletişim ağımızı genişletmek ve kalıcı ilişkiler kurmak için başka bir fırsattır.

Projelerin hızlı bir şekilde yerini başka projelere bırakması ve fırsatların geniş kapsamlı olması dolayısıyla, danışmanlarımız sıklıkla McKinsey’deki aracılığıyla kendilerine çeşitli kariyer yolları yaratabiliyorlar. McKinsey, her yıl 50’nin üzerinde ülkede 10.000’den fazla projede yer alıyor. Danışmanlarımız, genellikle, zamanla edindikleri deneyimden yola çıkarak ilgilerini çeken belirli bir konu veya sektör üzerine odaklanıyorlar.

Bankacılıktan enerjiye, tüketici ürünlerinden kamu sektörüne ve sosyal sektöre kadar pek çok sektörde faaliyet gösteriyoruz. Projelerimizin konusu da strateji ve operasyondan organizasyon ve iş teknolojisine, pazarlama ve satışa uzanan bir yelpazede çeşitlilik gösteriyor. Uygulama gruplarımızla bağlantılı çeşitli profesyonel ağlar sunuyoruz.

Esneklik

McKinsey olarak, çalışanlarımızın güçlü yönlerini geliştirmelerini ve şirketimizin sunduğu deneyim çeşitliliğinden yararlanmalarını sağlıyor ve onlara “kendi McKinsey deneyimlerini” yaratma esnekliği sunuyoruz. Herhangi bir çalışan için hangi kariyer yolunun daha mantıklı olduğunu (ya da olmadığını) anlamak amacıyla, bu yönde bir değişim için yoğun bir düşünme süreci ve rehberlerin/ sponsorların, DGL/Değerlendirme Kurulunun ve Profesyonel Gelişim biriminin desteğine ihtiyaç vardır.

İşi ve kişisel yaşamı dengeleme konusundaki tartışmalarla ve endişelerle ilgili olarak, şu fikirlerin doğru olduğu kanısına vardık:

  • Bir kişinin işiyle hayatının kesiştiği noktaya olan yaklaşımı kişisel ve dinamiktir.
  • Hiç kimse kariyerine aynı şekilde yaklaşmaz.
  • Aynı şekilde, hiç kimse ailesine, hobilerine ve kişisel yaşamına genel olarak aynı şekilde yaklaşmaz.

Bu nedenle esnekliğe odaklanıyoruz. Mükemmel bir kariyere ve dopdolu bir hayata sahip olmalısınız ve bunu da size uygun şekilde gerçekleştirmelisiniz.

Sizlere kariyer başarısıyla uyumlu bir dizi yenilikçi esnek program sunuyoruz. Aslında, yarı zamanlı programlar dahil olmak üzere, yıllar boyunca esnek saatlerde çalışmanızı sağlayacak programlarımız var.

Örneğin, son derece sevilen Take Time programı danışmanlara projeler arasında ekstra zaman kullanma seçeneği sunar. Bu süreyi, dünyayı gezmek ya da ailenizle vakit geçirmek için kullanabilirsiniz. Bir roman üzerinde çalışabilir ya da evinizi güzelleştirebilirsiniz. Scuba diving sertifikası alabilir ya da eğitim için şehirden ayrılan eşinize eşlik edebilirsiniz.

Pace programı, çalışanların kariyerlerini farklı hızlarda ilerletmek isteyebileceği gerçeğinden yola çıkmıştır. Pace, bir yandan danışmanlara üstlendikleri rolde daha uzun süre kalma, böylece bir sonraki rollerinin getireceği sorumlulukları yerine getirme baskısını azaltma olanağı sunarken; diğer yandan da öğrenme, kendini geliştirme ve McKinsey’in oldukça ünlü olduğu profesyonel zorlukların üstesinden gelme fırsatını sunar.

Son 20 yıldır, esneklik programlarımızı geliştirmeye, esnek ve uyumlu bir ortam yaratmaya çalışıyoruz.

McKinsey’nin esneklik programları hakkında bilgi sunan intranet sayfası, farklı durumlarda ve görev sürelerinde kullanılabilecek esnek çalışma modelleri üzerine rehberlik, olay örnekleri ve videolar sunuyor. Burada, müşterilerle ve müşteri ekipleriyle nasıl daha esnek çalışılabileceği üzerine ipuçları ve kaynaklar yer alıyor. Bununla birlikte, özellikle doğum izni ve esneklik seçenekleriyle ilgili ipuçları, öneriler ve kaynaklar içeren ve McKinsey anneleri tarafından hazırlanan bir kılavuz bulunuyor.

Dünyaya Açılın

McKinsey'nin 100’den fazla ofisi vardır. Bu da, ister müşteri tarafında çalışma ve eğitim programları, ister ofis değişimleri ve transferleri yoluyla olsun danışmanlarımıza dünyayı görmeleri için pek çok fırsat sunar. Yurt dışında çalışmak hem profesyonel hem de kişisel gelişim için mükemmel bir fırsattır. Kültürler arası problem çözme yeteneklerini geliştirmesinin yanı sıra kariyerinizi ilgi alanlarınızı yansıtacak şekilde geliştirmenize olanak tanır. Başarılı danışmanlara, dünyanın dört bir yanındaki diğer ofislere transfer olma fırsatı sunulur. Özel mobilite ekibimiz, çalışanlara taşınmayla ilgili yardımcı olur, çalışanın geçişini kolaylaştırır ve yurt dışındaki ofisle koordinasyon sağlar.

Projeler Nasıl Atanır

Çalışacağınız projeler ilgi alanlarınıza, gelişim ihtiyaçlarınıza ve projenin bulunma durumuna bağlıdır. Bir müşteriyle çalışırken yaptığımız ilk şey, problemi çözmeye yardımcı olabilecek en yetenekli ve deneyimli kişileri bir araya getirmektir. Global intranetimiz başlamak üzere olan yeni projeleri gösterir ve İstanbul'daki koordinatörümüz danışmanlara ihtiyaçlarına ve ilgi alanlarına en uygun projeleri bulma konusunda yardımcı olur. Aynı zamanda, projelerde, eğitim programlarında ve sosyal etkinliklerde karşılaştığınız insanlarla kendi iletişim ağınızı da kurmuş olursunuz.

Sizi Değer Yaratmanız İçin Güçlendirir

Müşterilerle veya iş arkadaşlarınızla nerede çalışırsanız çalışın, işinizde iz bırakmanız için sizlere yardımcı olmak için çaba gösteriyoruz. Değişiklik yaratmanız ve daha etkili bir lider olmanız için eğitim, koçluk, rehberlik ve geribildirim sağlıyoruz. İntranetimiz, iş arkadaşlarınızın benzer alanlarda o ana kadar gerçekleştirdikleri çalışmalardan derlenerek oluşturulan araçları ve tüm temel sektör ve işlevlerde kapsamlı bir uzman ekibine erişim sağlıyor.

McKinsey’in 90 yıllık geçmişini öğrenin