McKinsey'de Kariyer

McKinsey’e katılın

Yeni mezunlardan MBA mezunlarına, doktorlardan bilim insanlarına ve avukatlara sayısız adayla görüştük. Kendileri için ideal olan iş ve kariyeri benzer şekilde anlattılar:

  • Özel, sosyal ve kamu sektöründe büyük sorunlara çözüm getirmek için farklı özgeçmişlere sahip zeki ve yetenekli insanlarla çalışmak
  • Keyifle çalıştıkları, verimli ve uyumlu ekiplerde yer almak
  • Becerileriyle etki yaratabildikleri, dünya için anlam ifade eden projelerin içinde olmak
  • Sürekli öğrenmek ve kendini geliştirmek, dünyayı bir okul olarak görmek

Bunların hepsi, McKinsey’de kariyer yapmanın nasıl olduğunu anlatıyor.

Bir Fırsatlar Zinciri

Üç yıl çalıştıktan sonra MBA yapma fırsatı

İlk üç yıllık çalışmalarında olumlu değerlendirme elde eden Business Analyst'lerimiz Financial Times’ın yıllık sıralandırmasında ilk 20’de yer alan uluslararası MBA’lerden kendi seçtikleri birine gitmek için sponsorluk alabilirler. MBA için yola çıkarlarken yüksek lisansın bitiminde Associate olarak tekrar McKinsey’e katılma teklifi alırlar.

Başka ofislerde deneyim kazanma fırsatı

Müşterilerimiz genellikle küresel şirketlerdir ve ilk 100 şirketin CEO’larının %40’ından fazlası uluslararası deneyim sahibidir. Onlara hem ekonomik hem de kültürel açıdan daha iyi hizmet vermek; doğdukları ülkeden farklı yerlerde bulunmuş ve yaşamış profesyonelleri hizmetlerine sunabilmeyi gerektirir.

McKinsey’in Mobility Program’ı başka ülkelerde orta-uzun süreler geçirme olanağı tanıyarak tam anlamıyla uluslararası profesyonellik oluşturmaya yardımcı olur. Her yıl dünya çapında /%85'i partner olmayan) 200’den fazla danışman kısa ya da uzun süreli; hatta bazen kalıcı olarak başka coğrafyalara taşınırlar.

Hayatın önemli anlarını esneklikle yönetebilme fırsatı

Doğmak üzere olan bir bebek, biraz ara verme isteği ya da kişinin ailesine biraz daha fazla zaman ayırmak istemesi... McKinsey bu tercihlere destek verir ve iyi bir çalışma performansı karşılığında ortalama 12-18 ay süren Esneklik Programı’na katılma olanağı sunar.

Yatay ya da dikey yarı zamanlı çalışma, çalışmadan geçirilen bir süre veya geçici ya da kalıcı olarak başka bir görev üstlenmek söz konusu olabilir.

Sektörün yanı sıra hizmet alanı açısından da yetkinlikler geliştirme fırsatı

Sektörlerde uzmanlaşmış kişilere çok gereksinim olan bir dünyadan hizmet alanı konusunda da uzmanlaşmış profesyonellere ihtiyaç duyulan bir dünyaya geçtik. McKinsey’in L2 programı tüm Senior Associate düzeyindeki herkese ve Engagement Manager'lara bir sektördeki becerilerinin yanında, şu alanlarda da yetkinlik kazanma olanağı verir: Pazarlama ve satış, finans, organizasyon, strateji, operasyon, risk yönetimi, IT.

Danışmanlarımız 18-24 ay boyunca tercih ettikleri hizmet alanıyla doğrudan ilişkili projelerde görevlendirilirler, eğitimlere katılırlar ve bilgi birikimlerinin gelişmesini sağlarlar.

Meslek Gelişimi

Misyonumuz; yetenekleri çekme, geliştirme ve elinde tutma becerisine sahip bir şirket inşa etmektir.

McKinsey sizin mesleki gelişiminizi titizlikle hazırlanmış bir faaliyetler bileşimiyle destekler: Bu faaliyetler eğitimden takım oluşturmaya (staffing), mentorluktan performans değerlendirmeye kadar uzanır.

Takım oluşturma

Proje takımları; çalışılan şirketin sektörü, çözülmesi gereken sorunların yapısı ve gerekli mesleki beceriler gibi kriterlere göre oluşturulur. Takım oluşturma süreci projenin gerektirdiği yetkinlikler ile bireysel yetenek ve tercihlerin eşleştirilmesi ile başlar.

Eğitim olanakları

Müşterilerimize en iyi şekilde hizmet vermek için gösterdiğimiz özeni, kendi kaynaklarımızı geliştirmek için de gösteriyoruz. Öğrenme, gelişme için hayati önem taşır. Öğrenmenin çoğu iş üzerinde, farklı meslektaşlarla çeşitli projelerde çalışırken gerçekleşir. Zaman geçtikçe deneyim kazanacak ve McKinsey kariyerinizdeki bir sonraki aşamaya geçmeniz için gerekli yetkinlikleri geliştirmeniz amacıyla hazırlanmış eğitim programlarına katılabileceksiniz. Firmamızdaki uzman ve daha kıdemli meslektaşlardan oluşan eğitmenler grubu en iyi eğitimi sağlamak için sizi adım adım izleyecekler… çünkü bizim danışmanlarımız öğrenmekten asla vazgeçmezler!

Mentorluk

  • “Formal” mentorluk
    Şirkete girdiğiniz zaman size Development Group Leader (DGL) göreviyle bir partner atanacak. DGL sizin gelişiminizde aktif ve sürekli bir görev üstlenecek. Ayrıca çalışmalarınız hakkında sürekli yorum yapacak, performans değerlendirilmesinde (yılda iki kez) katkıda bulunacak ve gelişim hedeflerinize oranla ne kadar ilerlediğinizi ölçecek. DGL, aynı zamanda bir mentor görevi de üstlenecek. Bir tavsiyeye gereksinim duydugunuz her zaman ona başvurabileceksiniz: örneğin bir müşteri için yapacağınız çalışma konusunda ya da ofis değiştirmek istediğinizde ya da gelecekle ilgili ilerleme olanaklarınız hakkında.
  • “İnformal” mentorluk
    Bir müşterinin projesini yönetirken sıklıkla karşılaşılan bir durumdur: sizden daha kıdemli bir meslektaşınızda “informal” bir mentör bulabilirsiniz. Bu informal ilişkiler kişisel veya mesleki tavsiye almak istediğiniz zaman dayanağınız olacak ilişkiler ağının temelini oluşturur. Öte yandan, kısa sürede, siz de yeni işe başlayanlar için bir referans noktası haline gelirsiniz.

Performans değerlendirmesi

McKinsey’de mesleki gelişimin temel taşlarından bir tanesidir. Bir çalışma ekibine katıldıktan sonra, projenin tamamlanmasının ardından, danışmanlar yapılandırılmış bir geribildirim alırlar. Bu yıl sonu değerlendirmesinin temelini oluşturur. Geribildirim şirket kültürümüzün odak noktasıdır. İyi çalıştığınızda teşvik edileceksiniz, kendinizi zorda hissettiğinizde ise size daha iyiye giden yol gösterilecek. Bazen bu yaklaşım baskı altında olduğunuz hissini uyandırabilir, ancak bu sistemin temelindeki ruh öğrenmeye, gelişmeye ve hep daha iyi olmaya yardım etmektir. Danışmanlarımız sürekli gelişme yolunda, kendilerine meslektaşları tarafından verilen geribildirimden yararlanmayı öğrenirler.

Danışmanlık

Danışmanlarımız, müşterilerimizin en zor sorunlarını çözmek için çeşitli rollerde görev alırlar. Bunu yaparken de, üstün problem çözme yeteneğini, engin sektörel ve işlevsel uzmanlığı, özel araçları ve yetkinlikleri kusursuz bir biçimde bir araya getirirler. Müşterilerimize yenilikçi düşüncelerini ve işlerinde dönüşüm yaratan önerilerini sunarlar. Proje süresince küçük ve esnek bir ekip içinde müşterilerle bir arada çalışırlar.

Pek çok öğrenci, aramıza Business Analyst olarak katılır. Hali hazırda iş dünyasında yer alan deneyimli profesyoneller ise genellikle Associate olarak katılırlar. Yine de, başlangıç rolleri özgeçmişlerine ya da deneyimlerine göre değişiklik gösterebilir.

Danışman rollerimiz şunları içerir:

Business Analyst (BA), müşteri için gerçekleştirilen projelerde problem çözme süreçlerine katılır.

BA, veri toplanması ve işlenmesinde önemli bir rol oynar, yapısal analiz modelleri yapar, ekibin müşteriye yapacağı nihai önerilerin hazırlanmasına aktif olarak katkıda bulunur.

Üç yıl çalıştıktan sonra performansına göre, uluslararası bir MBA programına katılmak için sponsorluk alabilir, MBA bitiminde de McKinsey’e Associate pozisyonunda geri dönebilir.

-

Junior Associate veya Associate olarak teknik ve analitik yeteneklerini bir araya getirerek problem çözümüne katkıda bulunurken aynı zamanda projenin ana kollarından birini yönetir.

Associate, yapılan çalışmayı müşteriye getirilecek önerilere dönüştüren sentezi yapar ve önerilen çözümleri somut olarak uygulamak için doğrudan müşteriyle çalışır. Associate’ler her servis alanında temel yetkinliklerini geliştirirler (örneğin, strateji, organizasyon ve finans) ve mesleki gelişimlerini sürdürecekleri alanı belirler.

Engagement Manager (EM), müşteri için geliştirilen projenin tüm sorumluluğunu üstlenir.

EM, müşterinin sorununu “sahibi” ve tüm proje ekibinin referans noktasıdır. Müşteriye en iyi hizmetin sağlanması konusunda karar yetkisi onundur. Müşteriyle yakın temas içinde çalışarak ekibin katkısını optimize eder ve sonuçların sürekliliğini garanti altına almak için müşterinin değişim sürecindeki kılavuzu olur. Deneyimli EM’ler bir sektörde ve/veya hizmet alanında fikir önderleridir ve zaman içinde edindikleri birikimleriyle meslektaşları ve müşteriler için referans noktaları olurlar.

Geleceğin Partner adayları olarak bilinir ve hazırlanırlar. Associate Principal, birden fazla proje takip ederek, seçmiş oldukları sektör ve fonksiyonlarda yeni birikimler edinirler. Bu şekilde sorunların çözümü yönünde yeni fikirler ve yenilikçi yöntemler geliştirirler.

Çalışılan müşterilerde somut ve kalıcı değişimler yaratma konusunda mükemmel bir yetenek sergilenirse Partner olunabilir ve niteliği kanıtlanan hizmet ve deneyimler üst yönetim hizmetine sunulur.

Partner, bir veya birden fazla müşteri şirkete bağlı faaliyetlerin geliştirilmesinden sorumludur. Planlanan sonuçlara varılması için meslektaşlarının ve ekip üyelerinin ilham kaynağıdır. Yeni nesil Partner’lar için mentörlük görevini aktif olarak yerine getirir. Her gün McKinsey değerleri ile yaşar, yerel ve küresel hedeflerin oluşturulması için kendi stratejisini oluşturarak katkıda bulunur.

Direktörler, firmanın en kıdemli Partner’larıdır. Direktör müşteri firmalarının üst yönetimiyle sağlam ve kalıcı ilişkiler kurar, diğer Partner’lar için büyüme ve gelişme fırsatı yaratır.

Ayrıca Direktör, yerel, bölgesel veya uluslararası komitelere katılmak yoluyla firmanın doğru işleyişini ilgilendiren özel konularda destek vererek McKinsey’in yönetimine de katılır.

En Çok Rağbet Gören İşverenler

McKinsey, LinkedIn'in Kuzey Amerika'da En Çok Rağbet Gören 10 İşveren listesindeki tek danışmanlık şirketidir

McKinsey İstanbul'da Kariyer