Mülakat Süreci ve Hazırlık

Kimi arıyoruz?

Akademik geçmişi mükemmel, kayda değer mesleki deneyimi olan ve özellikle şu dört alanda yüksek potansiyeli olan kişileri arıyoruz:

 • Problem Çözme

  Danışmanlarımız, müşterilerimizin üst düzey yönetimlerinin zihnini meşgul eden en zor ve acil sorunların çözümüne yardımcı olmak için çağrılırlar. Dolayısıyla karmaşık organizasyonların sorunlarının nasıl çözüleceğini anlayacak entelektüel yetenek ve pratik anlayışa sahip olmanızı bekliyoruz.

 • Sonuç Odaklılık

  Müşterilerimizin performansındaki ayırt edici ve kalıcı iyileşmeler işimizin ana amacıdır. Bu, özellikle üst yönetimle çalışıldığında ve kısa sürede sonuç almak gerektiğinde, sıradışı enerji, kararlılık ve yargılayabilme yeteneği gerektirir.

 • Etki

  Danışmanlarımız günlük çalışmalarında çok çeşitli özelliklere sahip kişilerle bir arada bulunurlar. Bunun için de, özellikle birbirleriyle uyum içinde olmayan farklı bakış açılarının bulunduğu durumlarda üstün iletişim yeteneklerinin devreye sokulması gerekir. Müşterilerle onların desteğini almanızı sağlayacak güvene dayalı bir ilişki kurabilecek nitelikte olmalısınız.

 • Liderlik

  İnsanlara liderlik etmek ve yapıcı bir işbirliğini teşvik etmek çok önemli vasıflardır. İnsanları organizasyonların içerisinde olumlu değişiklikler yapmaya yönlendirebilmek için çok üstün liderlik vasıfları gerekir.

McKinsey, yıl boyunca danışman başvurularını kabul etmektedir. Web sitemizden CV’nizi bize gönderebilirsiniz.

Ayrıca İstanbul ve Ankara’da çeşitli etkinliklerle şirketimizi tanıtıyoruz. Bu etkinliklere katılmak, danışmanlarımızla birebir sohbet etmek ve aklınızdaki soruları sormak istiyorsanız Facebook sayfamızı beğenebilir, etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.

CV’nizin değerlendirmeyi geçmesi durumunda seçim için davet edileceksiniz. Seçim süreci hayli kapsamlıdır.

Görüşmeye hazırlan

Mülakat sürecimizle sizleri tanımaktan ve bizleri tanımanıza yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz. Aynı zamanda yeteneklerinizi bizimle paylaşırken kendinize güvenmenize ve hazırlıklı olmanıza yardımcı olmak istiyoruz.


Başarılı bir mülakat için ipuçları

 • Rahat olun. Söylemek her zaman yapmaktan zor olsa da, rahat olduğunuzda daha iyi performans gösterirsiniz. Şirketimizde mülakatlara giren kişiler eğlenceli, adil ve arkadaş canlısıdır. Sizlerin başarılı olmasını isterler.
 • Kendiniz olun. Tipik bir McKinsey çalışanı yoktur. Her birimiz farklı bir iş ve eğitim geçmişine sahibiz. Mülakat sırasında kendiniz olun. Sizi tanımak bizi mutlu eder.
 • Acele etmeyin. Sorular üzerinde düşünmeden yanıt vermek için acele etmeyin. Sizinle mülakat yapan kişiden düşünmek için zaman isteyin ya da anlamadığınız herhangi bir şeyi kendisine sorun.
 • Siz de bizimle mülakat yapmayı unutmayın. Mülakattan kendiniz için bir şeyler çıkarın. Bize sorular sormayı unutmayın, sizinle mülakat yapan kişiyi tanıyın ve yaptığımız işler, birlikte çalıştığımız kişiler ve değerlerimiz hakkında bilgi edinin.

Alıştırma örnekleri

Hem kendinizi mülakat tarzımıza alıştırmanız hem de sorun çözme yaklaşımınızı test etmeniz için sizlere çeşitli mülakat örnekleri sunuyoruz. Bu örneklerin her birinde, kendinizi gerçek deneyime hazırlamanıza yardımcı olmak üzere yanıtların ardında birtakım mantık ve düşünce süreçleri sağlıyoruz.

Diconsa

Temel finans hizmetlerini kırsalda yaşayan yoksullara ulaştırmak amacıyla Gates Foundation için Diconsa ağının Meksika’da olası kullanımının değerlendirilmesi (devamı…)

Electro-Light

Büyük bir içecek firması için, elektrolitlerin değişimine yardımcı olmak üzere azaltılmış şeker içeriğine sahip yeni bir aromalı spor içeceğinin ürün lansmanının tasarlanması (devamı…)

GlobaPharm

Önde gelen bir biyolojik ürün startup şirketi olan BioFuture’un büyük bir global bir ilaç şirketi tarafından satın alınmasına yönelik stratejik öneriler ve değerlendirmeler. (devamı…)

Ulusal eğitim sistemini dönüştürme

Bir ülkenin ulusal eğitim sistemini geliştirme ve dönüştürmeye yönelik sorunların tanımlanması ve yöntemlerin değerlendirilmesi (devamı…)

Problem çözme testleriyle alıştırma yapın

Aşağıdaki uygulama testlerini (yanıtların analizleriyle birlikte) ve bir de teste hazırlanmanıza yardımcı olacak bir test rehberlik kılavuzunu indirebilirsiniz.

McKinsey App

"McKinsey Sorun Çözme Çalışmaları" uygulaması ile çalışma testleri çözebilirsiniz:

iOS

Android